İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere Asgari Ücret, başlıklı yazımızda İngiltere’de asgari ücret oranı, yaşam koşulları ve ekonomi koşulları hakkında bilgiler vereceğiz.

Asgari ücret terimi, bir işverenin potansiyel bir çalışana sunabileceği asgari ücret miktarını ifade eder. Birleşik Krallık’ta ulusal asgari ücret hükümet tarafından belirlenir ve yaşa ve çıraklık durumuna göre değişir.

İngiltere Hakkında Bilgiler

İngiltere, Avrupa kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. İngiltere, Birleşik Krallık’ta yer alır ve İskoçya, Galler ve İrlanda ile birlikte teşkil eder.

İngiltere’nin başkenti Londra’dır. Ülkenin resmi dili İngilizce’dir. İngiltere tarihi, kültürü ve ekonomisi açısından önemli bir ülkedir. Ülkenin tarihi, İngiliz İmparatorluğu döneminde oluşmuştur ve hala dünya ülkeleri arasında önemli bir rol oynar.

İngiltere Nüfusu

Birleşmiş Milletler verilerinin Worldometer tarafından detaylandırılmasına göre, İngiltere’nin mevcut nüfusu [tarih] tarihi itibariyle 68.791.308‘dir. İngiltere’nin nüfusu toplam dünya nüfusunun %0,87’sine denk gelmektedir.

Birleşik Krallık’ta nüfus yoğunluğu Km2 başına 281’dir. Nüfusun %83,2’si kentlerde yaşamaktadır. Birleşik Krallık’ta ortanca yaş 40,5’tir.

İngiltere Bayrağı

Birleşik Krallık - UK - İngiltere Bayrağı
Birleşik Krallık – UK – İngiltere Bayrağı

İngiltere bayrağı; kırmızı, beyaz ve mavi renklerden oluşan üç renkli bir bayraktır. Bayrak ilk olarak 1707 yılında dalgalanmaya başlamış ve Britanya tarihi boyunca çeşitli şekillerde kullanılmıştır.

Günümüzde bayrak öncelikle Britanya’nın denizaşırı ülkelerdeki sembolü olarak kullanılmaktadır. İngiltere bayrağı aynı zamanda Cebelitarık, Andorra ve Falkland Adaları’nın ulusal bayrağı olarak da kullanılmaktadır.

İngiltere Para Birimi

İngiltere Para Birimi
İngiltere Para Birimi

İngiliz Sterlini (GBP) veya Pound, İngiltere’nin resmi para birimidir. ABD Doları, Euro ve Japon Yeni’nin ardından dünyada en çok işlem gören dördüncü para birimidir. Pound, istikrarı ve likiditesi nedeniyle yaygın olarak güvenli liman para birimi olarak kabul edilmektedir.

İngiltere Başbakanı Kimdir?

İngiltere’nin başbakanı 42 yaşındaki Hint asıllı Rishi Sunak‘dır.

İngiltere Kralı Kimdir?

8 Eylül 2022’de 96 yaşında ölen II. Elizabeth‘in yerine büyük oğlu Galler Prensi Charles, Kral III. Charles olarak İngiltere kralı olmuştur.

İngiltere Asgari Ücret

İngiltere'de Asgari Ücret - Pound, Sterlin, Euro, TL
İngiltere’de Asgari Ücret – Pound, Sterlin, Euro, TL

İngiltere Asgari Ücret, hükümet tarafından belirlenir. Oran, hükümete farklı yaş grupları için uygun oran konusunda önerilerde bulunan Düşük Ücret Komisyonu tarafından teklif edilir.

Hükümet daha sonra bu önerileri dikkate alır ve resmi asgari ücret oranını belirler. Oran gözden geçirilir ve potansiyel olarak yıllık olarak artırılır.

İngiltere’de Asgari Ücret 4’e ayrılır. Bunlar;

  • 16 – 17 Yaş Arası İçin Asgari Ücret
  • 18 – 20 Yaş Arası İçin Asgari Ücret
  • 21 – 22 Yaş Arası İçin Asgari Ücret
  • Ulusal Geçim Ücreti (22 Yaşın Üzeri İçin Geçerlidir)

İşverenler işçilere bu ayrımı gözeterek maaş verirler. Yaş gruplarına göre değiştiği için Birleşik Krallık’ta dört farklı asgari ücret vardır diyebiliriz. Aşağıdaki tabloda İngiltere Asgari Ücret miktarını yaş gruplarına göre inceleyebilirsiniz.

GrupAsgari Ücret Miktarı / Saatlik
16 – 17 Yaş Arası5,28 Pound
18 – 20 Yaş Arası7,49 Pound
21 – 22 Yaş Arası10,18 Pound
Ulusal Geçim Ücreti (+22 Yaş)10,42 Pound

İngiltere Aylık Asgari Ücret

İngiltere’de saatlik asgari ücret genel olarak saatlik 10,42 Sterlin’dir. Aylık asgari ücreti hesaplamadan önce İngiltere’de çalışma saatlerinin de büyük önemi vardır.

İngiltere’de Çalışma Saatleri

İngiltere’de haftalık çalışma saatleri mesleğinize ve çalışma yerinize göre değişmektedir. Beyaz yakalı olarak tabir ettiğimiz grubun çalışma saatleri haftalık 35 – 38 saat arasındadır. Fabrikada çalışan mavi yakalıların ise  37.5 – 40 saat arasındadır.

Asgari ücretle çalışanların mavi yakalı olduğunu ve haftada 40 saat çalıştığını düşünürsek aylık 160 saat çalışmaktadır. Bunu da saatlik asgari ücretle çarptığımız zaman İngiltere’de aylık asgari ücret 1.667 Pound‘dur.

UK Asgari Ücret (TL ve EURO)

İngiltere’de asgari ücreti Pound olarak yukarıdaki başlıklarda verdik. Yazımızın bu bölümünde de Euro ve Türk Lirası olarak İngiltere asgari ücret oranını tablo halinde paylaşacağız.

Para BirimiMiktar
İngiltere Asgari Ücret Sterlin10,42 Sterlin/Saat
İngiltere Asgari Ücret Euro11,88 Euro/saat
İngiltere Asgari Ücret Türk Lirası240 TL/Saat

İngiltere’de Çalışma Hayatı

İngiltere’de çalışma hayatı genellikle yasal olarak korunmuş haklar ve önemli bir işgücü piyasası içerir. Çalışanlar genellikle haftalık çalışma saatleri, yıllık izin, ücretli yarım gün izin gibi hakların yanı sıra sosyal sigorta ve sağlık sigortası gibi avantajlar elde ederler.

Ancak, çalışanlar genellikle yüksek vergi oranları ve yüksek maliyetli yaşam tarzlarına sahip olabilirler. Ayrıca, çalışma hayatı genellikle yüksek derecede rekabetçi ve hızlı tempoludur.

İngiltere işsizlik oranının en az olduğu ülkelerden biridir. Eğer kalifiye bir elemansanız İngiltere’de iş bulmanız kolaylaşacaktır.

İngiltere’de Yaşam Maaliyeti

İngiltere Yaşam Maliyeti ve Şartları
İngiltere Yaşam Maliyeti ve Şartları

Birleşik Krallık’ta yaşam maliyeti, ülkenin hangi bölgesinde yaşadığınıza bağlı olarak değişir. Londra’ya öğrenci olarak gitmek istiyorsanız, ülkenin diğer bölgelerine göre çok daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllarda Londra, yaşam maliyetine göre en pahalı 25 şehir arasında yer almıştır. Elbette her zaman masraflarınızı azaltmanın yolları vardır, ancak yine de yüksek maliyetler beklemeniz gerekir.

Öte yandan, Birleşik Krallık’ın kuzey kesiminde yaşamak güney kesiminde yaşamaktan çok daha ucuzdur. Genel olarak maliyetler büyük farklılıklar gösterir, bu nedenle Birleşik Krallık’ta yaşamanın maliyeti hakkında doğru bir açıklama yapmak zordur.

Aşağıdaki tablodan İngiltere’de bazı temel yaşam ürünlerini ve fiyatlarını listeledik. Fiyatlarda anlık olarak değişkenlik olabilir. Fiyatlar ortalama fiyatlardır.

İngiltere asgari ücret oranının aylık 1.667 Pound olduğunu düşünürsek aşağıdaki fiyatlardan bir yaşam maliyeti hesaplaması yapabilirsiniz.

ÜrünFiyat
1 Litre Süt0,79 Euro
250 Gr Tereyağ3,76 Euro
6 Adet Yumurta2,49 Euro
1 Adet Ekmek5,79 Euro
1 Kg Dana Rosto15,07 Euro
1 Kg Patates2,32 Euro
6’lı Bira8,68 Euro
1 Paket Sigara13,90 Euro
McDonald’s Mac Menü4,90 Euro
1 Litre Benzin1,41 Euro
Yerel Ulaşım Ücreti1,74 Euro

Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments