Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Diş hekimi maaşları, ne kadar sorusunu diş hekimliği düşünen öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Özel ve devlette çalışan asistan, doçent, uzman diş hekimi maaşı hakkında bilgi vereceğiz.

Diş hekimliği, ağız ve diş sağlığı ile ilgili tıbbi ve cerrahi uygulamaları içeren bir meslektir. Diş hekimleri, dişlerin çürümesini önlemek, diş etlerinin sağlığını kontrol etmek, dişlerin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak ve dişlerin ve ağız dokularının estetiğini koruma gibi görevleri yerine getirirler.

Diş hekimleri ayrıca dişlerin çekilmesi, dişlerin tamir edilmesi ve yeniden yapılandırılması gibi işlemleri de gerçekleştirirler. Diş hekimleri, dişlerin çürümesine neden olan bakterilerle savaşmak için de farklı tedavi yöntemlerini kullanırlar.

Diş Hekimi Maaşları – 2023

Diş hekimliği, genellikle yüksek maaşlarla ödüllendirilen bir meslektir. Diş hekimlerinin maaşları, çalıştıkları bölge, çalıştıkları ortam ve çalışma koşulları gibi çeşitli faktörlere göre değişebilir.

Örneğin, bir diş hekiminin özel bir muayenehane veya klinikte çalışması, bir devlet hastanesinde çalışmaya göre daha yüksek bir maaş ile sonuçlanabilir.

Ayrıca, diş hekimlerinin çalıştıkları bölgeye göre maaşları da değişebilir. Örneğin, İstanbul veya Ankara gibi büyük şehirlerde çalışan diş hekimlerinin maaşları, daha küçük şehirlerde çalışan diş hekimlerine göre daha yüksek olabilir. Bununla birlikte, diş hekimliği mesleğinin genel olarak yüksek maaşları olduğu söylenebilir.

Bir diş hekiminin aylık maaşı 15.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir. Bu fark çalışma yılı, devlet veya özelde çalışma gibi durumlardan dolayı oluşmaktadır.

Asistan diş hekimi ise 6.000 TL ile 14.000 TL arasında bir maaş almaktadır. Ortalama asistan diş hekimi maaşı 7.500 TL’dir.

Devlet Diş Hekimi Maaşları

Devlet Diş Hekimi Maaşları - 2023
Devlet Diş Hekimi Maaşları – 2023

Devlette aylık maaş karşılığı çalışan diş hekimleri döner sermayenin de eklenmesiyle farklı oranlarda maaşlar almaktadır.

Devlette çalışılan diş doktorları 6 ayda bir zam almaktadır. Bu zam oranı enflasyona göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tablodan güncel devlet diş hekimi maaşı ne kadar görebilirsiniz.

En DüşükEn YüksekOrtalama
Devlet Diş Hekimi Maaşı16.000 TL30.000 TL22.000 TL

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere devlet hastanelerinde çalışan diş hekimleri ortalama 22.000 TL maaş almaktadır. Bu miktar kişinin kıdemine göre değişiklik gösterebilir.

Özel Diş Hekimi Maaşları

Özel diş hekimleri Türk Diş Hekimleri Birliği‘nin belirlemiş olduğu ücret tarifesini kullanmaktadır. Belirtilen tarifedeki fiyatlar taban fiyat olup daha yüksek ücretler de hastadan talep edilebilir.

Özel hastanelerde çalışan diş hekimleri ortalama 19.500 TL maaş almaktadırlar. Bu oran doktorun performansına göre de farklılık gösterebilir.

Kendi özel kliniğini açan bir diş hekimi ise tamamen bireysel performansa göre bir kazanç sağlar. Bulunduğu bölgedeki popülerliğine, alanındaki uzmanlığına göre hastaların tercih sebebi olurken kazanç da doğru orantılı olarak artmaktadır.

Aşağıda kısa bir diş hekimi tarifesi paylaştık. Bu fiyatlar KDV dahil minimum tutarlardır. Tüm tarifeye ulaşmak için Ttdb.org.tr sitesini kullanabilirsiniz.

Teşhis ve Tedavi PlanlamasıÜcret (2023)
Diş hekimi Muayenesi315 TL
Uzman Diş hekimi Muayenesi335 TL
Kontrol Hekim Muayenesi280 TL
Amalgam Dolgu (Bir Yüzlü)470 TL
Amalgam Dolgu (İki Yüzlü)760 TL
Dolgu (Restorasyon) Tamiri970 TL
Diş Ağartma (Beyazlatma – Tek Çene) (Malzeme Ücreti Hariç)3010 TL

Sıkça Sorulan Sorular

Diş Hekimi Ne Demek?

Diş hekimi, dişlerle ilgili sağlık sorunlarını çözen ve dişlerin sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlayan bir tıp uzmanıdır.

Diş Hekimi Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Diş hekimi olmak için üniversitelerin Diş Hekimliği Fakültesi‘nde bulunan Diş Hekimliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Diş hekimliği bölümü 5 yıldır.

Diş Doktoru Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Diş doktoru olmak için üniversite sınavından diğer bölümlere göre daha yüksek puan almanız gerekmektedir. Her dersinizin iyi olması size avantaj sağlar ama matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji dersinizin çok daha iyi olması gerekmektedir.

Kliniği Olan Dişçi Ne Kadar Kazanır?

Bunun net cevabını yazımızda da belirttiğimiz gibi zordur. Bu tamamen dişçinin performansına bağlıdır. Ama aylık 50.000 TL kazanabilirler.

Diş Hekimleri Nöbet Tutar Mı?

Evet, devlet hastanesinde çalışan diş hekimleri nöbet tutmaktadırlar.


Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments