Küba Asgari Ücret Ne Kadar?

Küba, dünyanın en tanınmış sosyalist ülkelerinden biridir ve asgari ücret politikaları da bu ülkede oldukça önemlidir. Küba asgari ücret, işçilerin en az yaşam standartlarını karşılayacak bir ücret almasını sağlamak amacıyla belirlenmiştir.

Ancak, ülkedeki ekonomik koşullar nedeniyle asgari ücretin yetersizliği bir gerçektir. Küba’da yaşayan insanlar, yüksek fiyatlar ve düşük ücretlerle mücadele etmek zorundadır. Bununla birlikte, Küba hükümeti, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için sosyal hizmetler sunmaktadır. Bu durum, ülkede yaşayan insanların hayatlarını idame ettirebilmeleri için önemli bir faktördür.

Küba Hakkında Bilgiler

Küba Hakkında Bilgiler
Küba Hakkında Bilgiler

Bir ada ülkesi olan Küba; turistlerin çokça akın ettiği bir ülkedir. Yıllarca İspanyolların sömürgesi olarak sıkıntılar yaşayan ülke, dar sokaklar renkli evler, İspanyol mimarisi eserleri ve 16. Yy yapıları ile öne çıkıyor.

Salsa Boleros ve Rumba Küba müziğinin kategorileridir. Ülkenin turistik yerleri Havana, Trinidad ve Vinales Vadisi olarak sıralanıyor. Vadi karstik dağlar ve puro tütünü tarlaları ile doludur. Trinidad ise UNESCO koruması altındaki mimarilerle doludur.

Küba’nın Başkenti

Başkenti Havana olan Küba; Karayiplerin en büyük adası ve doğal güzellikleri çok fazla turist çekiyor. Ülkenin en büyük şehri olan Havana, İspanyolların işgali sırasında şehirde inşa edilen birçok katedrale ev sahipliği yapıyor.

Şehir boydan boya canlı renklerle boyanmış evlerle süslüdür. Sanatçılar bu şehirde sürekli olarak canlı müzikler gibi kültürel etkinlikler düzenliyor. Havana’da rengarenk sokakların dışında gastronomi alanında da adından söz ettiriyor. Küba’ya has mojito kokteyli, çok lezzetli yerel yiyecekler turistlerin epey ilgisini çekiyor. Şehirde gezilecek yerler arasında

 • La Habana Vieja
 • El Capitolio
 • Malecan

Gibi alanlar bulunmaktadır. Havana’nın ayrıca

Plaj  Konum   Plaj Özellikleri  
Varadero Plajı  Matanzas  23 kilometre ve bembeyaz kumlarla kaplı plaj  
Santa Maria Plajı  La Habana  Yeraltı Sıcak su, su sporları alanı ve mercan kayalıkları  
Megano Plajı  Varadero  Şnorkelle dalış alanları  
Playa del Este  La Habana  Yerel halkın favori plajı, açık hava barları  
Boca Ciega Plajı  La Habana  Romantik Sessiz ve sakin bir plaj arayanlar için  

Gibi plajlara da ev sahipliği yapıyor. Masmavi gökyüzü ve bembeyaz kumsallarda denizin berrak sularının tadını çıkarmak tüm turistlerin hayali.

Küba’nın Nüfusu

Küba nüfusu yaklaşık olarak 11 milyon kişidir. Kadın sayısı erkeklerden yüzde 1 oranında daha fazladır. 15-64 yaş aralığında insan sayısı nüfusun yüzde 64’ünü oluşturuyor. Ülkenin en büyük gelir kaynakları şu sektörlerde önemli hacimlere ulaşıyor:

 • Turizm
 • Tütün ihracatı
 • Ananas ihracatı
 • Muz ihracatı
 • Mango ihracatı

Ülkenin gıda işleme tekstil metal işleme ve kimya alanlarında gücü var. Ülkenin tarım enerji ve telekomünikasyon sektörü de hızla gelişmektedir. Dolayısıyla bu alanlarda işçi -teknik eleman açığı vardır. Yatırımcıların bu ülkede kahve şeker kamışı ve kakao ürünlerine yoğunlaşması öneriliyor. Ülkede güneş enerji sistemleri rüzgar enerji sistemleri gelişmektedir.

Küba Asgari Ücret

Küba'da Asgari Ücret
Küba’da Asgari Ücret

Küba, Karayipler’de yer alan ve uzun yıllardır sosyalist bir rejimle yönetilen bir ada ülkesidir. Ülkede yaşayan insanların hayat standartları, dünya genelindeki diğer ülkelerle kıyaslandığında oldukça düşüktür.

Bu durum, Küba’da uygulanan asgari ücret politikalarının da etkisiyle oluşmaktadır. Küba’da asgari ücret, işçilerin yaşamlarını idame ettirebilecekleri seviyelerde belirlenmiştir. Ancak, ülkedeki ekonomik koşullar nedeniyle asgari ücretin yeterli olmadığı bir gerçektir.

Bu nedenle, Küba’daki insanlar, hayatlarını sürdürmek için ek işler yapmak ya da devletin sunduğu sosyal hizmetlerden faydalanmak zorunda kalmaktadırlar.

Ülkenin kalkınma planları sebebi ile işsizlik oranları %2 civarında seyrediyor. Küba, turistlerin akın ettiği bir ülke. Ancak, Küba’nın para birimi, CUC (Cuban Convertible Peso), turistlerin kullanabileceği para birimidir. Bu para birimi, Küba’da yerel halkın kullandığı para birimi olan CUP’dan farklı bir birimdir.

1 CUC =  25 CUP- Peso  
1 CUP=  0.80 TL  

Yukarıdaki tablodan da göreceğiniz üzere Küba’da yerel halk ve turistler farklı para birimleri kullanmaktadır. Küba asgari ücret ise yerel halkın kullandığı CUP yani Küba Pesosu olarak verilmektedir.

 • Küba’da asgari ücret 2.500 Küba Pesosu düzeyindedir.
 • Bu miktar 2.018 Türk Lirası‘na denk gelmektedir.
 • Dolar olarak ise Küba asgari ücret 104 Dolar‘dır.
Küba PesosuTürk LirasıDolar
Küba Asgari Ücret2.500 CUP2.018 TL104 $

Geçmiş Yıllarda Küba’da Asgari Ücret

Küba’da asgari ücret, 2023 öncesinde de bugüne benzer bir şekilde belirleniyordu. Ülkedeki işçilerin yaşam standartlarını karşılamak için gerekli olan minimum ücret, düzenli olarak güncelleniyordu.

Devletin eğitim ve sağlık gibi hizmetleri tamamen ücretsiz sunması insanları rahatlatan bir durum olarak göze çarpmaktadır.

YılAsgari Ücret
2022 Küba Asgari Ücret  2.100 CUP  
2021 Küba Asgari Ücret  500 CUP  
2020 Küba Asgari Ücret  400 CUP  
2019 Küba Asgari Ücret  260 CUP  
2018 Küba Asgari Ücret  225 CUP  

Küba’da Yaşam Şartları

Küba'da Yaşamak
Küba’da Yaşamak

Küba, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ünlü bir ada ülkesidir. Ancak, ülkedeki yaşam şartları dünya genelindeki diğer ülkelere kıyasla oldukça düşüktür. Küba’nın sosyalist politikaları ve ABD ambargosu, ülkedeki ekonomik koşulların zorluğuna sebep olmaktadır.

Ülkede yüksek işsizlik oranları ve düşük ücretler mevcuttur. Ülkedeki sağlık ve eğitim sistemleri sosyalist politikalar sayesinde oldukça gelişmiştir, ancak diğer alanlarda da yaşam koşulları oldukça zorlu olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kuveyt Asgari Ücret

Özellikle gıda ve tıbbi malzemeler gibi temel ihtiyaçların karşılanması konusunda zorluklar yaşanmaktadır. Bununla birlikte, Küba’da hükümet tarafından sunulan sosyal hizmetler, insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için önemli bir destek sağlamaktadır.

Küba’da Yaşam Maliyeti

Küba Yaşam Maliyetleri
Küba Yaşam Maliyetleri

Küba, diğer Karayip ülkeleriyle kıyaslandığında yaşam maliyetleri açısından daha ucuz bir seçenek sunmaktadır. Ancak, ülkedeki ekonomik koşullar ve sınırlı kaynaklar, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamalarını zorlaştırmaktadır.

Aşağıdaki tabloda bulunan temel ihtiyaçların ve gıda ürünlerinin fiyatlarını inceleyerek aylık yaşam maliyeti için bir hesaplama yapabilirsiniz.

ÜrünFiyat
Küba Öğle Yemeği  7 Dolar
Restoranda 2 Kişilik Yemek  20 Dolar
Mc Donald’s  5 Dolar 
1 L Pepsi  4.5 Dolar 
Küba 40 Metrekare Daire Kirası  493 Dolar 
Küba 80 Metrekare Daire Kirası668 Dolar 
Aylık Elektrik, Doğalgaz, Su ve Telefon Faturaları  40 Dolar  
Taksi 8 Km Yol İçin Ödenen Para  9 Dolar 

İlginizi Çekebilir: Fransa Asgari Ücret

Gıda Maddeleri Fiyatları;

ÜrünFiyat
1 L Süt  1 Dolar  
1 Kg Ekmek  1.2 Dolar
1 Kg Pirinç  1.7 Dolar  
1 Kg Peynir  6.7 Dolar 
Marlboro Sigara  4.9 Dolar  
1 Kg Tavuk  7.8 Dolar 
1 Kg Muz  0.8 Dolar
5 L Su  8 Dolar  

Ülkede Havana’da yaşam maliyeti aylık 908 dolardır. Turistler için Santiago’da yaşam maliyeti 1.336 dolardır. Ülkede 85 metrekare daire için kira ücreti 30 dolardır.

Küba ücretsiz sağlık hizmetleri sunan birkaç ülkeden biridir. Sağlık hizmetleri ülke vatandaşları için tamamen ücretsizdir. Ülkenin eğitim kalitesi bakımından dünyada ünlü üniversitelerinde okumak da ücretsizdir. Halkın ucuz konutlarda yaşayabilmesi için imkanlar oluşturulmuştur. Küba halkına yeterli miktarda gıda yardımı yapan bir ülkedir.

Küba’da Hayat Ucuz Mu?

Küba’da hayat ucuz olabilir, ancak bu durum tam olarak doğru değildir. Küba’nın ekonomisi önemli ölçüde devlet kontrolü altındadır. Bu nedenle, bazı temel ürünlerin fiyatları düşük olabilirken, diğerleri oldukça yüksek olabilir.

Küba’da Neler Ücretsiz?

Küba’da sağlık hizmetleri, eğitim, kültür ve sanat etkinlikleri, turist rehberliği ve kamusal ulaşım ücretsizdir.

Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments